Gaziantep:1 galatasaray:1 - Yazar yorumları


Babasının çiftliğiFeldkamp, Galatasaray Kulübü ile Türkiye'deki futbolseverler ile dalga geçiyor. Onun yaptıklarını yerli bir hoca yapsa neler olmaz neler


İnanın antrenörlük de yaptığım için ne gazetemdeki köşemde, ne de NTV'deki yorumlarımda teknik adamları çok eleştirmekten hep kaçınıyorum. Çünkü takımla sürekli birlikte yaşıyorlar, bizler de hafta sonları gittiğimiz maçları yazıyoruz veya konuşuyoruz. Zaman zaman da eleştiriyoruz tabii... Bu kez diyorum ki, ben bir tarzımın dışına çıkayım... Feldkamp, Galatasaray Spor Kulübü ile Türkiye'deki futbolseverler ile dalga geçiyor. Gül gibi Galatasaray kadrosunu, rakipleri lige kötü başlamış, avantaj yakalamışken şampiyonluk potasından uzaklaştırmak için çok ama çok çaba sarfediyor. Zaman zaman oyuncuların yetenekleriyle, zaman zaman hakemlerin, dün akşamki Arkın Akgöl gibi de yardımcı hakemlerin devreye girmesiyle, zaman zaman rakiplerin hovardaca kaçırdıkları pozisyonlar nedeniyle ligin tepesindeler. Necati'yi takımdan gönder, Hakan ile Lincoln'ü kamptan evine yolla, sonra 'gelin oynayın' de, Hasan Şaş'tan sağ bek yarat... Hakikaten inanılır gibi değil. Dayanamıyorum ve eleştiriyorum.

Biri 'dur' demeliŞimdi örnekler vereceğim. Dörtlü savunmanın sağında Hasan Şaş, önünde İsmail Bouzid. Savunmanın solunda Hakan Balta, önünde Volkan. Vay anasını. Hücumcular defans yapıyor, defans oyuncuları da hücuma dönük oynuyor. Sonra iki maçta da Hasan Şaş belli bir bölümden sonra sağ öne çıkıyor. Bu arada orta sahada kimin ne oynadığını da anlamadım. Lincoln, ön libero mesela. Arda bir solda, bir sağda. Karmakarışık bir düzen.
Galatasaray Kulübü'nün futbol şubesine bakan deneyimli insanlar var. Biri elbet Feldkamp'a 'dur' diyecektir. Hasan Şaş sağ bek, kafana göre bir on bir, sen git, sen gel. Yerli bir antrenör bunları yapsa, neler olmaz neler. İşin ilginç tarafı da bunu onaylayan insanlar var.
Maça gelince; Gaziantep takımı farklı kazanacağı maçı kendi beceriksizliği yüzünden, tabii ki yardımcı hakemin inanılmaz hatasından (pozisyonun içinde Servet olduğu için kendi kalesine attı zannetti herhalde) berabere tamamladı. Sonuçta da Galatasaray müthiş bir puan aldı.

****
Levent TÜZEMEN-Sabah Gazetesi

G.Saray, Kalli ile şampiyon olamaz
G.Saray golü yiyor, Kalli oyuncu değişikliği yapıyor. Lincoln çıkıyor, Uğur giriyor, oyuna sağ bek başlayan Hasan orta alana geçiyor. Bouzid'in yerine Barış giriyor. Bu hamle Kalli'nin suratında patlayan tokattır. Suçlu Kalli değil, ona bu kadar sınırsız yetki veren Adnan Polat ve ekibidir. Sen büyük paralar verip önemli transferler yapacaksın, sonra da G.Saray'ı 74 yaşındaki Kalli'nin oyuncağı haline getireceksin. Kalli'nin kaybedecek neyi var ki? G.Saray'ın şampiyon olacak kadrosu var ama Kalli'nin bu kafa yapısıyla şampiyon olamaz.
İddia ediyorum, Antep sezon sonuna kadar böyle rahat maç bir daha oynayamaz. Bunun nedeni Kalli'nin yanlış sistemi ve oyuncu tercihleridir. Galatasaray 4-3-1-2 oynuyor, ön liberoda Bouzid var. Sağ bekte Hasan Şaş, sol açıkta Volkan... Sabri, Barış ve formda Uğur kulübede, Linderoth tribünde oturuyor.

POLAT İPLERİ ELİNE ALMALI
G.Saray kanatları kullanamıyor. Orta gelmediği için, Karan-Nonda ikilisi süs biberi gibi duruyor. Futbol cahili Bouzid kafasına göre takılıyor, açıklarını Volkan kapatmaya çalışıyor. Antep sürekli Hasan'ın bölgesinden bindiriyor. Hasan'ın suçu yok ki... Adam sağ bek değil, savunma yapmasını, kademeye girmesini bilmiyor. Antep'in golü de Hasan'ın kademe bilmemesinin ürünü...
4-5-1 düzenindeki Antep, orta alanı kalabalık tuttu, G.Saray savunmasından dönen ribaunt toplarını topladı. Topun arkasında Antepli oyuncular daha fazlaydı. Kontrol de Antep'teydi. G.Saray yanlış sistem yüzünden kanatları kapatamadığı için Antep kenarlardan elini kolunu sallayıp geldi. Eğer Antep biraz düzgün pas yapabilseydi G.Saray'ı perişan ederdi.
Bir hoca oyuna belirli bir sistemle başlayabilir ama rakibin sistemi karşısında kendi sisteminin işlemediğini görmez mi? Değiştirmek için hamle yapmaz mı? Kalli yapmadı, seyretti. G.Saray'ın ilk kornerini 73'te atması Kalli'nin utancıdır. Bu yanlışları bir Türk antrenör yapsa bilgisizlikle suçlanırdı.
Kalli'nin Antep'te bombası patlamıştır. Beraberlik Galatasaray'ın hakkı bile değildi çünkü Servet'in attığı gol buz gibi ofsayttı. Polat ipleri eline almaz ve Kalli'yi uyarmazsa Galatasaray'ın canı daha çok yanar.

*****
Ahmet ÇAKAR-Sabah Gazetesi

Kalli'nin yanlışları
Papaz her zaman pilav yemez " diye bir laf vardır. Eksik Galatasaray geçen hafta meziyeti az, üretici olmayan futbolculardan oluşan bir kadroyla Denizli maçına çıkmıştı. Dün gece de o kadroya bir tek Lincoln ilave olmuş, o çok eleştirilen Hasan Şaş yine sağ bek başlamıştı.
Şimdi Kalli'ye sormak lazım. Geçen hafta her şey kusursuz gitti. Ama dün gece maçın ilk dakikasından 45. dakikaya kadar her şey o kadar çok sırıtıyordu ki. Galatasaray oyun kuramıyor, organize olamıyor, ileride çoğalamıyordu. Ya sakatlıktan yeni kurtulmanın verdiği ürkeklik ya da Kalli'ye olan kırgınlığı nedeniyle Lincoln'ün sahada varlığıyla yokluğu belli olmuyordu.
Gaziantep; Hasan Şaş'ı sağ kanattan çıkartmıyor, oyunu daraltıyor, kısaca maç bangır bangır "Gidiyorum" diyordu. Ama Kalli ne yaptı? Hiçbir şey.Devre arasında yapması gereken gerek oyuncu gerekse taktiksel değişikliklerin hiçbirini yapmadı. Gaziantep'in golü de bağıra bağıra geldi.

ÇOK AÇIK BİR OFSAYT
İşte ondan sonra Kalli bazı şeyleri değiştirmeye kalktı. Hamle gecikmiş, skor üstünlüğü rakibe geçmişti. Sadece Nonda ileride bir şeyler yapmaya çalışıyordu; hepsi o kadar.
Hasan Şaş sağ bek görevini Uğur'a bırakmış, daha ileride oynamaya başlamış, Barış oyuna girmiş ve Galatasaray biraz olsun hareketlenmişti. Nitekim son yarım saat Galatasaray pozisyonlar bulmaya başladı. Ne var ki Galatasaray'ın imdadına bir Galatasaraylı oyuncu değil de maçın hakemleri yetişti.
Uzatma dakikalarında gelen gol çok açık bir ofsayt. Ümit Karan topa vurduğunda Servet en az 1.5 metre ileride. Top kaleciden dönüyor, Servet de topu tamamlayıp gol yapıyor. Böyle bir açık ofsayt hakemlerin gözünden kaçmamalıdır. Kaçamaz da. Ama dün gece kaçtı.
Aynı Yunus Yıldırım son 5 dakika Gaziantep ceza alanı dışında önce Arda'ya sonra da Barış'a öyle fauller yarattı ki üzülmemek, acı acı düşünmemek mümkün değil.
Cumartesi gecesi Kadıköy'deki skora etki eden hakem hatalarından sonra dün gece de maçın sonucunu bir hakem kararı sağladı.

 *****
Turgay ŞEREN-Akşam Gazetesi

Kalli Bu nasıl Galatasaray..

Şu anda Sarı-Kırmızılı takım averajla lider. Bugüne kadar oynadığı karşılaşmalarda Galatasaray hep alkışlandı ve dendi ki; “Sarı-Kırmızılı takım Fenerbahçe’den de Beşiktaş’tan da çok iyi top oynuyor, hakkıyla da liderliğe oturuyor”. Bunlar son maçlarına kadar doğruydu. Ama Galatasaray’ın İstanbul’daki Ankaraspor müsabakası arkasından Denizli ve şimdi de Antepspor karşısında sapır sapır döküldüğü asla gözden kaçmamalı.

Kaleci Aykut belki de hayatının en şanssız golünü yedi. Galatasaray defansı hallaç pamuğu gibiydi dün akşam. Ne Hasan Şaş, attığı gole rağmen ne Servet, ne Hakan Balta rakipleriyle teke tek mücadele etmediler değil, edemediler.

Gaziantep forvetinde golü atan Erdal’ı bir türlü markaja alamadılar. Arda her geçen gün merdivenlerden aşağı çok hızlı iniyor. Çok ağırlaştı, ikili mücadelelerde hiç yok. Nasılsa yüzde yüz bir gol pozisyonuna girdi, topu Ömer’in bacaklarına nişanladı. De Nigris ikinci yarının hemen başında çok kolay bir kafa pozisyonunu dışarı attı. Galatasaray oyunun sonlarında en azından beraberliği kurtarmak için yüklendi ama defansı bomboş kaldı tabii. Gaziantep forveti Aykut’la iki kez burnunun dibinde karşı karşıya kaldı.

Forvetin beceriksizliği ve Aykut’un yerinde müdahaleleri Antep’in ikinci hatta üçüncü golü atmasına mani oldu. Bu kaçan goller çok kolay atılacak gollerdi. Son dakikada Servet’in attığı gol başlangıç olarak çok tartışılacak herhalde.

Galatasaraylı futbolcuların hemen hemen hepsi rakip ceza sahası içindeydi. Ömer’den gelen topa bir şey demiyorum öyle ofsayt olmaz ama daha önceki pozisyona bu akşam dikkatle bakalım.

İşin doğrusu şu; Kalli’nin Galatasaray haftalardır güç kaybediyor tabi bunun yanı sıra puanlar da havaya uçuyor. Lincoln dün sahada hiç yoktu. Kalli oyundan almak için neden o kadar çok bekledi, Allah bilir.

Galatasaray’ın en büyük eksiği orta sahasının yokluğuydu. Sayayım size; Lincoln yok, Bouzid yok, Volkan yok. O zaman Galatasaray’ın da orta sahası hiç yok.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !