Fenerbahçe:2 PSV Eindhoven:0 - Maçın Hikayesi

FENERBAHÇE, PSV EINDHOVEN ÖNÜNDE DE COŞTU, ÜÇ PUANA HİÇ ZORLANMADAN KOŞTU Kadıköy'de doğdu Avrupalı olduHollandalı rakibini Marcellis'in kendi kalesine ve Semih'in golleriyle şoka uğratan sarı-lacivertli takım, yenilmezlik apoletini vermedi, bu skorla UEFA'yı garantiledi, son 9. Avrupa maçında da kaybetmedi

MEHMET DEMİRKOL
En iyi Fenerbahçe

Alex'in Semih'le en başından planlanmış, ama herkesin acaba ne olacak diye beklediği paslaşmalarından sonra gelen 2. gole bakar mısınız? Bilmiyorum ama, galiba Hagi'den bu yana Avrupa sahnesinde Türk takımlarının bu kadar yaratıcı, böyle soğukkanlı ve efektif bir şey yaptıklarını görmemiştim. Hadi biraz daha genişletelim bu durumu. Ben Fenerbahçe'nin böyle iki yönlü, organize, bu kadar rahat ve çeşitli planlarla rakibinin üzerine gittiğini görmedim. 37 yaşındayım. Ve bunu bize göstermek de Zico'ya nasip oldu. Bu benim gördüğüm en iyi Fenerbahçe.
Dönelim birinci gole. Evet Marcellis kendi kalesine attı. Peki tesadüf denebilir mi? Kazım ve Gökhan'ın 3. denemesiydi bu. İçeri dönüp orta şut arası sert vuruşu altı pasa yollamak işi bir plan belli ki.
Fenerbahçe'ye 4. maçta da rakiplerinin erken basmayı çok denememesi avantajı. Ama şunu da kabul edelim ki tüm denemeler, 'soğukkanlı' (zaten şifre de bu galiba) bir lidere takıldı. Roberto Carlos'a. Bir sol bekken, bir takımın nasıl bu kadar beyni ve sağduyusu. Topu hiç çekinmeden taça atabiliyor bu büyük kariyer. Utanılacak bir şey yok yani. Edu'nun ona uyuşu, ofsayt hattını gerektiğinde çok iyi ayarlayışı, Deniz ve Yasin'in ekstra katkılarıyla R.Carlos oyunun hep dümeninde kaldı.

Temel etkenlerFenerbahçe savunma aklını ve oradaki Marco'sunu buldu. İleridekini de. Şu anda şu Semih performasını zorlayabilecek bir oyuncuyu transfer etmek bile zor kabul edelim. Ve artık sadece takımının 11'indeki alternatifsizliğini değil, milli takımın kapısını da zorladığını söyleyelim. Dün Fenerbahçe'de onunla başlayan, ama tüm takıma sirayet eden bir şey daha vardı. Rakibin pas aralarına girmek, ilk toplara basmak ve beklenmedik top kazançları. Bu Fenerbahçe'nin rakibine pozisyon vermeyişinde oyunu kurmasını engellemede temel etkendi.
Tabii söylemeye gerek yok. Top rakipteyken herkes topun arkasına ve ne ileridekiyle en geridekinin mesafesi 40 metre.
PSV'yi bu kadar çok pas hatasına zorlayabilmek ancak bu şekilde mümkün olabiliyor işte.
Fenerbahçe, Vederson ve Kazım'ın zaman zaman ciddiyetten uzaklaştığı anlar dışında çok iyi çalışan bir makineydi. 2. yarıda arkayı biraz fazla boşaltan rakibe karşı kontr bulunamayışı küçük bir sorundu tabii. Ve bir de 80'den sonra, daha doğrusu kontrol edilmesi gereken Alex sahada olmadığında, PSV orta sahayı ele geçirince işin rengi biraz olsun değişti.

MAÇIN ADAMI

Roberto CarlosBu bir zafer sonrası klişesi değil. Gerçekten son 10 dakikaya kadar herkes işini fazlasıyla iyi yaptı. Volkan'ın bile yan toplardaki güveni görülmeye değerdi. Alex'in oyunu farklılaştıran becerisi, Deniz ve Aurelio'nun 4 çarpı 4 oyunları müthişti. Yasin'in sağlamlığı. Ve aslında Gökhan'ın nasıl da bu seviyede bu kadar müthiş oynayabildiği. En çok ona haksızlık oluyor biliyorum. Ama Roberto Carlos. Bir adam sol bekte bu kadar oyuna hükmedip herkesi avucunun içine nasıl alır! Real onu kaybettiğine üzülmeli.

MAÇIN DAKİKALARI

24 R. Carlos'un 30 metreyi aşkın mesafeden kullandığı yerden serbest vuruş az farkla auta çıktı.
28 Kazım'ın sağdan dalıp ceza sahasına girerken attığı sert şut/orta arkasındaki Semih'ten topu kurtarmaya çalışan Marcellis'in ters vuruşuyla filelere gitti: 1-0
30 Alex ve Semih'in iki duvar pası sonrasında Semih'in yaptığı yerden sert vuruş Gomes'i çaresizliğe düşürdü: 2-0
34 Alex'in savunmadan koparıp yaptığı güzel aşırtma az farkla üstten auta çıktı.
37 Kazım'ın sağdan çok şık ortasına Alex müsait pozisyonda kötü vurdu. Hatta vuramadı.
54 Kazım Alex, Marco ve Kazım hızla 2 üçgen kurdu. Ceza sahası sağ çaprazından Kazım'ın harika şutu Gomes'ten döndü. Dönene Marco'nun şutu yetersiz kaldı.
67 Semih'in harika uzak şutu Gomes'in önde olmasının da verdiği avantajla güzel bir kurtarışına yol açtı
75 Vederson'un tek başına soldan sürüklediği kontr atakta içeride Semih ve Ali Bilgin olmasına rağmen attığı şut tersten az farkla auta çıktı.
82 Lazoviç'in soldan dalıp attığı şut üstten auta gitti.
84 Koevermars'ın şutunda top Volkan'ın plonjonuna takıldı.
85 Roberto Carlos'un 30 metreden attığı serbest vuruş üstten auta gitti.

G GRUBU
TAKIMLAR O G B M A Y P
Inter 4 3 0 1 8 4 9
Fenerbahçe 4 2 2 0 5 2 8
PSV Eindhoven 4 1 1 2 2 5 4
CSKA Moskova 4 0 1 3 6 10 127 KASIMInter-Fenerbahçe
CSKA-PSV Eindhoven

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !